RSS Facebook

Brněnští zastupitelé na mimořádném zasedání jednomyslně schválili memorandum na stavbu Sálu pro Brno

Schváleno. Jednomyslně. Brněnští zastupitelé na dnešním mimořádném zasedání schválili text memoranda, které specifikuje financování stavby Sálu pro Brno (známého pod pracovním názvem Janáčkovo kulturní centrum). Návrh schválilo všech sedmačtyřicet přítomných zastupitelů, nikdo nebyl proti. „Svolal jsem mimořádnou schůzi proto, abychom dokument měli připravený na zasedání vlády, které se uskuteční 5. října v Brně,“ vysvětlil brněnský primátor Petr Vokřál. Také představitelé Jihomoravského kraje slíbili, že jej do té doby schválí na zastupitelstvu, má se tak stát ve čtvrtek. Souhlas města i kraje je podmínkou pro to, aby na memorandu přibyl podpis třetí strany, a sice státu.

Primátor, hejtman a ministr kultury Daniel Herman by tak mohli dokument podepsat právě na brněnském zasedání vlády. „Je to pro nás velmi významný posun. Memorandum se chystá už několik let a teď se snad konečně dočká podpisů. Díky tomu budeme mít potvrzeno, kdo dá na projekt jakou částku a také jak bude rozložena ve státním rozpočtu na roky 2018 – 2020,“ uvedl náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Účelem memoranda je zajistit společný postup všech tří stran při přípravě a realizaci projektu s přihlédnutím k odpovědnosti za hudební tradici národa a za důležitost odkazu díla Leoše Janáčka. Do projektu je město Brno připraveno investovat 562 milionů korun, stát 600 milionů korun a Jihomoravský kraj 100 milionů korun. Celkové náklady podle aktuálního investičního záměru dosáhnou 1,276 miliardy korun.

Souběžně s přípravami memoranda také probíhá výběrové řízení na projektanta koncertního sálu, tedy na tým ve složení akustik – architekt – projektant, který navrhne vnitřní dispozice budovy a především samotný koncertní sál, jeho odhlučnění, tvar a podobně. „Komise se na konci srpna seznámila s předloženými žádostmi a vyžádala si doplnění dokladů a dokumentů k prokázání kvalifikace,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Právě tato městská společnost je zadavatelem akce. Do výběrového řízení se přihlásily čtyři týmy, jejichž složení zatím podle zákona není možné zveřejnit. „Je pro mě opravdu velká radost sledovat, jak se od dlouholetých snů a přání posouváme do reality. Na jednání bylo zcela evidentní, že máme všichni zájem vybrat toho nejlepšího. I když nemohu prozradit nic bližšího, tak alespoň to, že jsem velmi spokojena s tím, jací uchazeči se nám přihlásili,“ uvedla již dříve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že další jednání komise se uskuteční nejspíše v druhé polovině října.

 

O Sálu pro Brno

Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.

Kontakt pro média:

Kateřina Konečná – PR manažerka Sálu pro Brno, 775 426 040, konecna@salprobrno.cz, www.salprobrno.cz

 

© Filharmonie Brno | všechna práva vyhrazena

Foto Mezzosopranistka Magdalena Kožená, patronka nového koncertního sálu: © Mathias Bothor / DG.

Foto Filharmonie Brno na turné / Alte Oper Frankturt: © Tibor Florestan Pluto

Top