RSS Facebook

Memorandum podepsáno. Ministr, primátor a hejtman dnes stvrdili dohodu přímo na staveništi

Memorandum o spolupráci při přípravě a realizaci projektu „Janáčkova kulturního centra“. Dokument s tímto názvem dnes hodinu po poledni podepsal ministr kultury Daniel Herman, brněnský primátor Petr Vokřál a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jako představitelé státu, města a kraje se v něm zavázali ke spolupráci a především k financování stavby nového koncertního sálu v Brně.

Dokument podepsali na rohu Besední a Veselé ulice, přímo na staveništi, kde má sál vyrůst a kde dělníci nyní budují jeho první etapu, tedy podzemní garáže. Podle dokumentu stát přispěje 600 miliony korun, Brno 562,4 miliony korun a kraj dá 100 milionů korun.

Podpisem memoranda je splněna podmínka, aby financování projektu mohla projednat vláda a zařadit jej do státního rozpočtu na roky 2018 – 2020. „Je to poprvé, co se uzavírá smlouva na úrovni město, kraj, stát. Vnímám to jako výrazný krok vpřed, protože věřím, že vláda finanční prostředky na stavbu schválí,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál. Také ministr kultury Daniel Herman vyzdvihl význam spolupráce. „Vím, že Brno na důstojný koncertní sál čeká dlouhé roky, proto jsme se rozhodli, že je potřeba projekt oživit a dělat vše pro to, aby se dočkal realizace,“ uvedl Herman. Přímo na staveništi ocenil polohu, kde má sál vyrůst. „Je to krásné místo přímo v srdci Brna, těsné sousedství Besedního domu mu dodává mimořádný rozměr,“ podotkl.  Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že díky sálu se Brno stane významným bodem na hudební mapě Evropy. „V České republice žádný takový sál není, pokud vím, tak nejbližší moderní sál je v Polsku. Jsem proto rád, že nyní u nás vypadá situace takto nadějně,“ uvedl.

Souběžně s přípravami memoranda také probíhá výběrové řízení na projektanta koncertního sálu, tedy na tým ve složení akustik – architekt – projektant, který navrhne vnitřní dispozice budovy a především samotný koncertní sál, jeho odhlučnění, tvar a podobně. Komise se na konci srpna seznámila s předloženými žádostmi a vyžádala si doplnění dokladů a dokumentů k prokázání kvalifikace. „Do výběrového řízení se přihlásily čtyři týmy, jejichž složení zatím podle zákona není možné zveřejnit. Nicméně mohu myslím prozradit, že se jedná o špičky ve svém oboru a máme tedy nakročeno k tomu, abychom do Brna přivedli kvalitní tým mezinárodní úrovně,“ řekl již dříve náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Doplnil, že další zasedání komise se uskuteční v druhé polovině října. „Je pro mě opravdu velká radost sledovat, jak se od dlouholetých snů a přání posouváme do reality. Na jednání bylo zcela evidentní, že máme všichni zájem vybrat toho nejlepšího. I když nemohu prozradit nic bližšího, tak alespoň to, že jsem velmi spokojena s tím, jací uchazeči se nám přihlásili,“ uvedla již dříve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Memorandum si můžete přečíst zde.

O Sálu pro Brno

Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.

Kontakt pro média

Kateřina Konečná – PR manažerka Sálu pro Brno, 775 426 040, konecna@salprobrno.cz, www.salprobrno.cz

 

© Filharmonie Brno | všechna práva vyhrazena

Foto Mezzosopranistka Magdalena Kožená, patronka nového koncertního sálu: © Mathias Bothor / DG.

Foto Filharmonie Brno na turné / Alte Oper Frankturt: © Tibor Florestan Pluto

Top