RSS Facebook

Město hledá projektanta Sálu pro Brno. Zveřejnilo kvalifikační podmínky veřejné soutěže na dodavatele projektové dokumentace

TZ-4.5

Brněnští radní schválili Odůvodnění veřejné zakázky na dodavatele projektové dokumentace pro stavbu nového koncertního sálu.

To umožnilo Brněnským komunikacím dnes vyhlásit veřejnou zakázku a to kvalifikační kolo na projektanta stavby. Ten navrhne dispoziční řešení vnitřku budovy, například šatny, kanceláře, zkušebny a také společné prostory. A především samotný koncertní sál, jeho tvar, velikost, rozmístění sedadel, odhlučnění, materiály obkladů a podobně. „O novém koncertním sále se hovoří už desítky let. A já jsem rád, že konečně tento jedinečný projekt získává reálnou podobu. Kromě prací, které nyní probíhají, je výběr projektanta dalším důležitým krokem k uskutečnění snů mnoha Brňáků,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Dodavatelem dokumentace by se měl stát tým odborníků a autorizovaných osob dle českých autorizačních pravidel. Nebudou ho tvořit jen projektanti a architekti, ale především odborníci na akustiku. S největší pravděpodobností se bude jednat  i o mezinárodní týmy. „Poslední sál pro víc než tisíc osob se v České republice postavil naposledy před sto lety, byla to Smetanova síň Obecního domu. I proto jsme kvalifikační pravidla nastavili přísně. S takto velkým projektem totiž nemá příliš mnoho osob zkušenosti. Chceme se tedy stoprocentně spolehnout na to, že sál navrhnou prověření profesionálové, za které mluví jejich práce. Je podle nás klíčové, aby měli zkušenosti s podobnými stavbami. A také abychom se mohli do sálů, které projektovali, podívat a zjistit, zda fungují dobře,“ zdůvodnil nastavení podmínek náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. „Chceme, aby sál dosáhl mezinárodní kvality a stal se chloubou celé republiky, nejen Brna a jižní Moravy. Je to projekt, který výrazně přerůstá hranice regionu,“ zdůraznil.

TZ-4.5Zrealizované projekty koncertních sálů nejsou jedinou podmínkou přihlášky do kvalifikačního předkola. Účastníci musejí také prokázat zkušenosti se stavbou velkých objektů a stavbami v památkových zónách. Kvalifikační podmínky pamatují například i na to, aby klíčovou součástí týmu nebyla fiktivní osoba. „Máme nastaveno, že by tato osoba měla být v pravidelném kontaktu s investorem a také mít neustálý přehled o vývoji projektu,“ podotkl Hollan.

Na podání přihlášek mají zájemci čas do 27. června 2016.  „Jsme napjatí, kolik jich nakonec bude, jelikož podmínky jsou z pochopitelných důvodů přísné. Nicméně mohu prozradit, že už nyní máme signály, že se o projekt zajímají i odborníci z několika zemí, nejen evropských,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. O tom, kdo postoupí dále, rozhodne odborná komise. „O jejím složení zatím jednáme. Chceme, aby v ní byli nejen odborníci na architekturu a urbanismus, ale také na hudbu, turistický ruch a podobně. Rádi bychom přizvali i nového městského architekta Michala Sedláčka,“ doplnila Kučerová.

Po kvalifikačním kole bude následovat soutěžní kolo, ve kterém rozhodne cena projektu. Následné projekční práce, které vycházejí z územního rozhodnutí z roku 2013, pak potrvají přibližně rok.

Mezi tím se připravuje finalizace memoranda, které rozdělí financování stavby mezi město, kraj a stát. Jakmile se na spolupráci dohodne brněnský magistrát s jihomoravským krajem, může materiál putovat na vládní úroveň – tedy na ministerstvo kultury a financí. Cílem je, aby se potřebná částka od státu dostala do návrhu rozpočtu na rok 2017. „Pokud se to podaří, budeme moci na dokončenou stavbu podzemních garáží plynule navázat nadzemní částí – tedy stavbou koncertního sálu,“ vysvětlil Hollan.

Dělníci v těchto dnech končí se stavbou pažení a pilotáží záporové stěny, která má zabránit sesuvu půdy. Na místě začnou v nejbližších dnech hloubit stavební jámu pro třípatrové podzemní garáže pro 191 aut. 

O Sálu pro Brno

Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry  nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276  miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.

Kontakt pro média

Kateřina Konečná – PR manažerka Sálu pro Brno, 775 426 040, konecna@salprobrno.cz, www.salprobrno.cz

© Filharmonie Brno | všechna práva vyhrazena

Foto Mezzosopranistka Magdalena Kožená, patronka nového koncertního sálu: © Mathias Bothor / DG.

Foto Filharmonie Brno na turné / Alte Oper Frankturt: © Tibor Florestan Pluto

Top