1. 12. 2015

Na místě, kde vyroste JKC, našli archeologové zbytky měšťanských domů a středověké hradby

Archeologové pokračují v průzkumu pozemku mezi Besední a Veselou ulicí, kde má vyrůst Janáčkovo kulturní centrum. Místo je podle nich jedinečné svoji rozlohou i mírou zachování některých staveb ze 13. století.

Část parcely například ukrývala hradební opevnění. K archeologům se nyní přidali i stavaři, kteří po obvodu pozemku budují převrtávanou stěnu. Ta má zabránit případným sesuvům půdy při stavbě podzemních garáží.

Komplexnost, rozsah a zachovalost částí měšťanských domů ze třináctého století. Především to oceňují archeologové na nalezišti mezi Besední a Veselou ulicí.  Na parcele začnou dělníci příští rok stavět podzemní garáže, tedy první etapu projektu Janáčkova kulturního centra, nového koncertního sálu v Brně. „Díky nálezům zpětně přehodnocujeme některé naše dřívější poznatky z historie Brna,“ upozornil David Merta, ředitel společnosti Archaia Brno, která místo zkoumá.

TZ-1.12Archeologové jásají především nad tím, že se dochovala takzvaná souvrství, tedy hlína a materiál mezi jednotlivými zdmi, který se postupně navršoval na někdejší terén. Díky tomu mohou rozklíčovat stavební rozvoj od počátku třináctého století po současnost. „Je to skoro až detektivní práce, zjistit návaznosti a smysluplně prostorově rekonstruovat jednotlivé domy. U těch nejstarších se musíme zamyslet nad formou stavby, bývaly totiž ze dřeva a hlíny a většinou se dochovaly třeba jen podlahové nášlapy nebo sloupové jámy a různé zídky,“ podotkl archeolog Marek Peška, který na místě také pracuje. Odborníci dokáží prostor zrekonstruovat díky znalosti stavebních technik daného období.

Na místě odkryli základy kasáren z osmnáctého století. Stávala tam do konce třicátých let minulého století, kdy byly budovy zbourány. Mnohem vzácnější jsou zbytky čtyř měšťanských domů se štíty otočenými do Veselé ulice. „Při stavbě kasáren dělníci využili základy těchto domů, případně stavěli mezi ně. Pracovali totiž v období, kdy se hodně šetřilo, co šlo, to využili,“ vysvětlil Peška. Z původních domů archeologové odkryli například sklep s osvětlovací nikou, topeniště uvnitř dřevohliněných domů, hrnčířské pozdně středověké pece či základy nejstarších sklípků. „Díky tomu, že pracujeme na tak rozsáhlé ploše, se nám dochovalo mnoho konkrétních situací, které z jiných částí Brna neznáme,“ upozornil Merta. Zatím nejzajímavější nález se ukrýval na místě blízko Besedního domu, archeologové tam odkryli hradební opevnění ze středověku. Našli tam příkop s prvotním valem a gotickou hradební zeď i úsek středověkého příkopu, jehož vyzdění bylo několikrát opravované.

Z drobných předmětů archeologové mezi Besední a Veselou našli například poutní odznak ze 13. století, přezky, mince, úlomky keramiky a keramických plastik. Neočekávali více. Domy totiž stály na okraji tehdejšího města, těsně u hradeb a obývali je převážně chudší lidé. „Ve středověku mělo Brno rozlohu asi pětatřicet hektarů a po Praze, dnes polské Vratislavi a Kutné hoře bylo čtvrtým největším sídlem zemí koruny české,“ doplnil Peška s tím, že osídlení sahalo i za hradby, kde se nacházela předměstí, v nichž žili například řemeslníci.

Archeologové na ploše zůstanou nejméně do konce roku. Už nyní tam ale začali stavaři pracovat na vybudování převrtávané stěny. „Ta vytvoří bednění kolem celého staveniště a ochrání dělníky před případným sesuvem půdy. Pokud vše půjde podle plánu, stěna bude kompletně hotová v první polovině příštího roku,“ informovala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Stavba garáží s kapacitou 200 míst začala v lednu letošního roku. Vyžádá si náklady 300 milion korun a má být hotova na podzim 2017. Investorem jsou Brněnské komunikace.

JKC

Pod pracovním názvem Janáčkovo kulturní centrum se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se ale orchestr nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, zase nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní v plném obsazení. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry  nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,3 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží pro 200 aut.

Kontakt pro média

Kateřina Konečná – PR manažerka JKC, 777 682 678, info@salprobrno.cz, www.salprobrno.cz