16. 6. 2016

Termín na přihlášky do soutěže o projektanta Sálu pro Brno je o měsíc delší, zájemci mají čas do 1. srpna 2016

O více než měsíc město prodloužilo termín, kdy mohou zájemci podávat přihlášky do soutěže na dodavatele projektové dokumentace Sálu pro Brno.

Původně měli čas do 27. června, nyní je to do 1. srpna 2016. „Vyhověli jsme tak prosbám některých zájemců. Tvrdili, že stanovená lhůta je příliš krátká na to, aby se mohli dohodnout se zahraničními partnery,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. To, že se odborníci spojují s těmi zahraničními, není podle něj překvapení. „Očekávali jsme to. Koncertní sál pro víc než tisíc lidí se v České republice postavil naposled před více než sto lety. Není tedy mnoho lidí, kteří tu mají zkušenost s takovým projektem, proto je logické, že se obracejí mimo Českou republiku,“ doplnil Hollan. Město se od počátku netají tím, že podmínky soutěže nastavilo přísně. Mimo jiné z výše zmíněných důvodů.

Dodavatelem dokumentace by se měl stát tým odborníků a autorizovaných osob dle českých autorizačních pravidel. Nebudou ho tvořit jen projektanti a architekti, ale především odborníci na akustiku. Tým navrhne dispoziční řešení vnitřku budovy, například šatny, kanceláře, zkušebny a také společné prostory. A především samotný koncertní sál, jeho tvar, velikost, rozmístění sedadel, odhlučnění, materiály obkladů a podobně. „Chceme se tedy stoprocentně spolehnout na to, že sál navrhnou prověření profesionálové, za které mluví jejich práce. Je podle nás klíčové, aby měli zkušenosti s podobnými stavbami. A také abychom se mohli do sálů, které projektovali, podívat a zjistit, zda fungují dobře,“ zdůvodnil už dříve nastavení podmínek Hollan.

Zrealizované projekty koncertních sálů nejsou jedinou podmínkou přihlášky do kvalifikačního předkola. Účastníci musejí také prokázat zkušenosti se stavbou velkých objektů a stavbami v památkových zónách. Kvalifikační podmínky pamatují například i na to, aby klíčovou součástí týmu nebyla fiktivní osoba. „Máme nastaveno, že by tato osoba měla být v pravidelném kontaktu s investorem a také mít neustálý přehled o vývoji projektu,“ podotkl Hollan.

Po kvalifikačním kole bude následovat soutěžní kolo, ve kterém rozhodne cena projektu. Následné projekční práce, které vycházejí z územního rozhodnutí z roku 2013, pak potrvají přibližně rok.

O Sálu pro Brno

Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry  nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276  miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.

Kontakt pro média

Kateřina Konečná, PR manažerka Sálu pro Brno, 775 426 040, konecna@salprobrno.cz