RSS Facebook

Memorandum o financování stavby se dočká podpisu v září. Podrobnosti projedná vláda v říjnu

První přípravné jednání má dnes za sebou pracovní skupina složená z představitelů města, kraje a ministerstva kultury. Jejím úkolem je připravit memorandum a podklady pro jednání vlády o projektu Sál pro Brno.

Za město Brno je členem skupiny primátor Petr Vokřál, náměstek pro oblast kultury Matěj Hollan jako jeho náhradník a Stanislav Michalík jako manažer projektu. Založení sedmičlenné skupiny navrhlo ministerstvo kultury. Zasednou v ní tři jeho zástupci, dva zástupci Brna a dva z Jihomoravského kraje. „Dnes se konala přípravná schůzka těchto stran. Přichystáme materiály pro jednání vlády, aby mohla schválit financování stavby nového koncertního sálu v Brně. Prvním krokem je podpis memoranda, které určí, kdo jakým dílem na stavbu přispěje,“ uvedl primátor Petr Vokřál. Dokument mají všechny tři strany podepsat v září, pokud vše půjde podle plánu, vláda jej projedná na svém říjnovém zasedání v Brně.

TZ-2.8Jak již dříve avizoval, je Brno připraveno dát ze svého rozpočtu přibližně půl miliardy korun, Jihomoravský kraj nedávno přislíbil stomilionový příspěvek. Zbytek, tedy přibližně 600 milionů korun má zaplatit stát. Celkové náklady podle aktuálního investičního záměru dosáhnou 1,276 miliardy korun.

Další důležitý krok v projektu Sálu pro Brno je naplánován na 29. srpna. V ten den se sejde odborná komise, která určí, kdo s přihlášených zájemců se může účastnit soutěže o dodavatele projektové dokumentace stavby. Termín pro podání přihlášek vypršel včera, přihlášky podaly čtyři subjekty. Podle zákona zatím není možné o těchto zájemcích nic konkrétnějšího. Vítězný tým navrhne dispoziční řešení vnitřku budovy, například šatny, kanceláře, zkušebny a také společné prostory. A především samotný koncertní sál, jeho tvar, velikost, rozmístění sedadel, odhlučnění, materiály obkladů a podobně. „V týmu bude kromě projektanta i architekt a akustik – právě ten se stane klíčovou osobou pro návrh samotného sálu,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Jak již dříve řekl, kritéria soutěže nastavilo město velmi přísně, mimo jiné proto, že poslední koncertní sál pro víc než tisíc osob se v České republice postavil naposledy před sto lety.

„Chceme se tedy stoprocentně spolehnout na to, že sál navrhnou prověření profesionálové, za které mluví jejich práce. Je podle nás klíčové, aby měli zkušenosti s podobnými stavbami. A také abychom se mohli do sálů, které projektovali, podívat a zjistit, zda fungují dobře,“ zdůvodnil podmínky Hollan.

Zrealizované projekty koncertních sálů nejsou jedinou podmínkou přihlášky do kvalifikačního předkola. Účastníci musejí také prokázat zkušenosti se stavbou velkých objektů a stavbami v památkových zónách. Kvalifikační podmínky pamatují například i na to, aby klíčovou součástí týmu nebyla fiktivní osoba.

„Máme nastaveno, že by tato osoba měla být v pravidelném kontaktu s investorem a také mít neustálý přehled o vývoji projektu,“ podotkl Hollan.

Složení komise, která přihlášky posoudí, bude schvalovat Rada města Brna. Kromě představitelů města v ní pravděpodobně zasednou i architekti, rektoři některých brněnských univerzit či hudebníci a hudební manažeři. „Jsem nadšená z toho, jak se věci daly do pohybu. Náš dlouholetý sen konečně získává reálné obrysy a věřím proto, že se posluchači brzy dočkají koncertního sálu mezinárodní úrovně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O Sálu pro Brno

Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.

Kontakt pro média

Kateřina Konečná – PR manažerka Sálu pro Brno, 775 426 040, konecna@salprobrno.cz, www.salprobrno.cz

© Filharmonie Brno | všechna práva vyhrazena

Foto Mezzosopranistka Magdalena Kožená, patronka nového koncertního sálu: © Mathias Bothor / DG.

Foto Filharmonie Brno na turné / Alte Oper Frankturt: © Tibor Florestan Pluto

Top