RSS Facebook

Pracovní skupina připravila k podpisu memorandum o financování projektu. Komise pro výběr projektanta mezitím požádala o doplnění podkladů

Na svém prvním oficiálním jednání se dnes odpoledne na ministerstvu kultury sešla pracovní skupina složená ze zástupců státu, kraje a města, která má připravit pro jednání vlády podklady týkající se financování projektu Sál pro Brno.

Finalizovala text memoranda, podle kterého stát přispěje na stavbu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 milionu korun a Jihomoravský kraj 100 miliony korun. „Pokud vše půjde podle plánu, dokument podepíšeme v polovině září. Vláda ho pak dostane na stůl 5. října,“ informoval o výsledcích schůzky brněnský primátor Petr Vokřál. Do státního rozpočtu se částka zařadí na roky 2018 – 2020. S výsledkem jednání je spokojený i Vokřálův náměstek pro kulturu Matěj Hollan. „Je to velice významný posun. Věřím, že když už jsme tak daleko, dotáhneme projekt do konce. Stále více se ukazuje, že Brno opravdu potřebuje sál pro symfonickou hudbu. Jsem přesvědčený, že díky němu získá kulturní život ve městě nový rozměr,“ informoval.

Včera také poprvé zasedala komise, která má vybrat projektanta nového koncertního sálu, tedy tým ve složení akustik – architekt – projektant. „Komise se seznámila s předloženými žádostmi a vyžádala si doplnění dokladů a dokumentů k prokázání kvalifikace,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Právě tato městská společnost je zadavatelem akce. Do výběrového řízení se přihlásily čtyři týmy, jejichž složení zatím podle zákona není možné zveřejnit. „Je pro mě opravdu velká radost sledovat, jak se od dlouholetých snů a přání posouváme do reality a stále více se blížíme tomu, že začneme stavět. Na jednání bylo zcela evidentní, že máme všichni zájem vybrat toho nejlepšího. I když nemohu prozradit nic bližšího, tak alespoň to, že jsem velmi spokojena s tím, jací uchazeči se nám přihlásili,“ uvedla ke včerejšímu jednání ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O Sálu pro Brno

Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.

Kontakt pro média

Kateřina Konečná – PR manažerka Sálu pro Brno, 775 426 040, konecna@salprobrno.cz, www.salprobrno.cz

© Filharmonie Brno | všechna práva vyhrazena

Foto Mezzosopranistka Magdalena Kožená, patronka nového koncertního sálu: © Mathias Bothor / DG.

Foto Filharmonie Brno na turné / Alte Oper Frankturt: © Tibor Florestan Pluto

Top