29. 8. 2019

Atelier bere zpět žalobu na Brno kvůli stavbě koncertního sálu

29. srpna 2019

Atelier M1 architekti podal k soudu návrh na zpětvzetí žaloby na město Brno kvůli stavbě Janáčkova kulturního centra. Novinářům to dnes řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Stavba by mohla začít v polovině příštího roku. Městu hrozil s M1 soud kvůli změně při dopracování projektu. Koncertní sál mezi Besední a Veselou ulicí má stát kolem 1,3 miliardy korun a má nabídnout až 1300 míst. Zázemí v něm najde Filharmonie Brno.

Ateliér M1 architekti vyhrál v roce 2004 architektonickou soutěž na koncertní sál. Město ale ještě za minulého vedení v čele s ANO svěřilo dopracování projektu mezinárodnímu týmu kolem Poláka Tomáše Koniora, který loni představil pozměněnou koncepci. Proto se ateliér M1 obrátil na soud. Nová koalice vedená ODS dojednala s architekty dohodu o narovnání sporu, která zahrnovala to, že konečný projekt bude respektovat principy vítězné podoby koncertního sálu, jež vzešla z architektonické soutěže. „Zpětvzetí žaloby je poslední tečka za tím příběhem. Teď už je jasné, že to nemůže dopadnout jinak než zastavením řízení,“ uvedla Vaňková.

Dohodu o narovnání sporu už dříve schválily orgány města a podepsali ji i architekti z M1. Prioritou pro město zůstává kvalitní akustika sálu a dobrý výhled diváků na pódium. Změní se umístění technologického centra, kde bude například klimatizace nebo vzduchotechnika. Původně mělo být v šestém patře, nově ale bude pod zemí před sálem. Další důraz město klade na vzhled prostoru před sálem, kde by měla být zeleň.

O Janáčkově kulturním centru se mluví mnoho let. Stát má dát na stavbu 600 milionů korun, stejnou částku město Brno a přispět má i Jihomoravský kraj. V místě už existují podzemní garáže zhruba za čtvrt miliardy korun s téměř 200 místy, zatím ale nejsou zprovozněné a čeká se na stavbu sálu.